מה זה תמ״א 38?

תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים עם ליקווי בנייה קיימים בפני רעידות אדמה תמ”א 38 היא אוסף של תקנות, שתפקידן העיקרי הוא טיפול בסיכונים הנובעים מרעידות אדמה. התכנית הוכנה ביוזמת המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, ואושרה על ידי ממשלת ישראל בשנת 2005.

התכנית הוכנה כיוון שהתקן הישראלי לרעידות אדמה (תקן 413) שנכנס לתוקף בשנת 1975 והפך למחייב בשנת 1980, הפך למעשה את מרבית הבניינים בישראל לכאלו שאינם עומדים בתקן הישראלי.

 

אז האם אפשר לעשות אצלי תמ”א 38?

בניינים בהם תתאפשר תמ”א הינם בניינים שנבנו לפי היתר בנייה שהוצא לפני 1 בינואר 1980, ובנוסף לכך קבע מהנדס שאינם בנויים על פי התקן הישראלי 413.

בנוסף להם , גם מבנים שההיתר לבנייתם ניתן לאחר ה1 בינואר 1980 יכולים להיות תחת הזכאות לתמ”א 38, וזאת במידה ונקבע על ידי מהנדס שבניינים אלו לא נבנו על פי ת”י 413, כפי שהיה בתוקף במועד הוצאת ההיתר לגביהם.

התמ”א אינה חלה על מבנים הפטורים מתקן 413, כמו כן התמ”א אינה חלה על מבנים המיועדים להריסה.

 

אז איך עושים את זה?

עלות חיזוק המבנים והתאמתם לתקן גבוהה מאוד ולעיתים קרובות מוערכות העבודות בעשרות רבות של מיליוני שקלים, לכן נדרש מנגנון למימון העבודות. תמ”א 38 מעניקה זכויות בנייה נוספות והקלות ע”מ לתת תמריץ כלכלי לחיזוק מבנים, כך שיווצר מצב של “WIN-WIN” ועסקאת מקרקעין מוצלחת בין בעלי הדירות ליזם. הסכם תמ״א 38 הנחתם בין שתי הצדדים בליווי עורך דין תמ״א 38.

בעלי הדירות , יזכו לחיזוק ושיפוץ הבניין, מעלית, הגדלת הדירות ועוד, ומנגד היזם יקבל את הזכויות לדירות החדשות הנבנות בבניין ועל ידי מכירתן יממן את עבודות חיזוק ושיפוץ הבניין.

ההליך כולו מפוקח ע”י יועצים מקצועיים המוסמכים ע”י מוסדות אקדמאיים ורשויות המדינה כל אחד לפי תחומו (חשמלי, בטיחות, מהנדס בנייה, מהנדס חנייה ועוד)  שכל אחד בתחומו מעניק לפרויקט את התובנות המקצועיות מנקודת מבטו ע”מ שהתהליך לכל אורכו יבוצע בצורה אחראית, מקצועית ובטוחה.

 

התכנית כוללת שני מסלולים עיקרים 

  • מסלול חיזוק 

המוכר כתמ”א 38/1 , ובמהלכו עובר הבניין תהליך בו יסודותיו מחוזקים, ובנוסף לכך עובר הבניין שדרוג משמעותי בהיבט חזותי כאשר, הלובי, חדרי המדרגות ויתר השטחים המשותפים עוברים שיפוץ יסודי.

כמו כן, זוכים בעלי הדירות הקיימים לתוספות שונות לדירה ובבניין כגון: ממ”ד תקני ( 9 מ”ר נטו) , מרפסת, מעלית, וחדרי שירות ציבוריים משותפים כגון: חדר גז, חדר אשפה, מחסנים, מתקני אופניים, חניות, ומרחבי גינון.

  •  מסלול הריסה ובנייה 

המוכר כתמ”א 38/2 ובמסגרתו נהרס המבנה הקיים ובמקומו נבנה בניין חדש לחלוטין המאכלס את בעלי הדירות המקוריים אשר בנוסף להם ייבנו יחידות דיור חדשות המשווקות  ע”י היזם .

מסלול זה מיועד לבניינים שהיסודות שלהם רעועים באופן קיצוני ולפיכך אין טעם לחזק את היסודות הקיימים. במהלך מסלול זה, בעלי הדירות הקיימים מועברים לדיור חלופי למשך כל תקופת ביצוע הפרויקט. לפני כל עסקאת תמ״א 38 צרו קשר עם עורך דין דן גנגינה ושות׳.

מה זה תמ״א 38?
אז מה היה לנו עד עכשיו?
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
אולי יעניין אותך גם:

דברו איתנו

זקוקים לעזרה של עו”ד מומחה בתחום הגבייה? פנו עוד היום לייעוץ משפטי