שטר ערבות

מה זה שטר ערבות?

מה הוא שטר חוב או בשמו הנפוץ יותר שטר ערבות ? מתי נהוג להשתמש בו וכיצד ניתן להפעיל אותו? 

היי, נעים מאוד משרד עורכי דין דן גנגינה ושות’, עורכי דין המתמחים במגוון תחומים בהם משפטי מסחרי, נדל”ן, גבייה, ייצוג בהוצאה לפועל, יעוץ משפטי, ליטיגציה ועוד.

שוכרים או משכירים דירה, מה המשמעות של שטר חוב וכיצד ניתן להשתמש בו – הכל במאמר הבא. 

מה הוא שטר ערבות ומתי נהוג להשתמש בו? 

שטר ערבות כשמו כן הוא – מסמך המעניק ערובה במטרה להגן על גובה הכספים (במקרה הנפוץ ביותר בעל נכס המשכיר את הנכס). השטר מבטיח לבעלים כי הוא יקבל את הכסף המגיע לו מהחייב במידה וזה לא שילם לו את כספו. השימוש בשטר ערבות היה ונותר נפוץ בעיקר בהשכרת דירות מגורים. בעל דירת המגורים מחתים את הדייר הנכנס על שטר חוב בגובה מסוים, את השטר ניתן להפעיל במקרים בהם הדייר לא עמד בהתחייבויותיו. 

בעת השכרת הנכס על הבעלים לוודא כי הדייר חותם על שטר ערבות הכולל את כל הפרטים הבאים: 

 • ערך השטר- סכום הכסף שיידרש לשלם על שטר החוב. 
 • תאריך ומקום מסירת שטר החוב.
 • פרטיו של מי שחתם על השטר, בדרך כלל הדייר הנכנס וערבים מטעמו . 
 • פרטיו של מקבל השטר, בעלי הדירה – מי שהשטר נרשם לפקודתו . 
 • חתימתם של נותן השטר, העָרֵבים מטעמו (אם ישנם) ומקבל השטר.
 • תנאי התשלום – כולל פרטי חשבון הבנק של הדייר. 
 • מועד פירעון- סעיף זה יישאר ריק וימולא רק כאשר עולה הצורך להוציא לפועל את שטר החוב.

מה עוד חשוב? 

 • על מקבל בעל הדירה לשמור על המסמך המקורי שכן אין תוקף להעתק של שטר-חוב.
 • את הפרטים בשטר החוב יש למלא בעט כחול.
 • ניתן לקבוע האם הסכום בשטר החוב צמוד או לא צמוד למדד.
 • בעל הדירה רשאי על פי החוק להעביר את שטר הערבות לידי גורם שלישי. על מנת למנוע זאת על השטר יש לציין בפירוש את המילים “שטר אינו סחיר”
 • על מנת שהשטר יישאר תקף וחוקי אין לבצע תיקונים, מחיקות ושינויים ידניים על שטר-החוב.

כיצד בעל הדירה יכול לממש את שטר הערבות? 

במידה והדייר לא עמד בהתחייבויותיו רשאי בעל דירה לדרוש מהדייר או מהערבים החתומים על השטר את כספו. במידה ואלו לא נענים לדרישותיו זכאי בעל הדירה לפנות להוצאה לפועל ולפתוח בהליכי הוצאה לפועל לצורך מימוש שטר וגביית החוב.

במידה וסכום שטר ערבות נמוך יותר מ 25,000 שקלים ניתן לבצע הליך מהיר. במידה והסכום גבוה יותר יש לבצע הליך סטנדרטי. 

איך עושים את זה נכון? 

התהליך של הוצאה לפועל לשטר ערבות נראה על פניו מאוד פשוט אבל בפועל ישנן דקויות רבות שיכולות לעכב או לזרז את קבלת הכספים. איך עושים זאת נכון? אנו ממליצים להצטייד בעורך דין מתאים כמו דן גנגינה שיעזור לכם לקבל את המגיע לכם בחזרה. 

שאלות ותשובות שטר ערבות

שטר ערבות או שטר חוב, הוא מסמך המעניק ערובה כספית במטרה להגן על גובה הכספים (בדרך כלל נהוג לערוך שטר ערבות כאשר בעל נכס משכיר את נכסו). שטר הערבות מבטיח לבעלי הנכס כי הם יקבלו את כספם מהחייב במידה והחייב לא שילם הנדרש על חוזה. השימוש העיקרי בשטר ערבות הוא בעיקר בהשכרת דירות מגורים. בדרך כלל, בעל דירת המגורים מחתים את הדייר הנכנס על שטר חוב בגובה מסוים, את השטר ניתן להפעיל במקרים בהם הדייר לא עמד בהתחייבויותיו.

שטר ערבות מעניק ערובה כספית במטרה להגן על גובה הכספים, השימוש העיקרי הוא בעת השכרת נכס כאשר השוכר מחתים את הדייר על שטר ערבות. כאשר הדייר אינו עומד בהתחייבויותיו הכספיות , בעל הדירה יכול לפנות להוצאה לפועל לדרוש את המגיע לו מהדייר או מהערבים החתומים על השטר את כספו.

בעל שטר החוב פונה בגופו או באמצעות עורך דין המתמחה בתחום מגיש בקשה למימוש שטר חוב בהוצאה לפועל. הגשת הבקשה כוללת  הגשת כל המסמכים הרלוונטים, שטר החוב המקורי ותשלום אגרה. לנתבע יש כ 30 ימים מתאריך הגשת הבקשה להגיש את התנגדותו, נימוקיו ומסמכים תומכים.  לאחר מכן, בית המשפט דן בנושא, כאשר כל הליכי המימוש מוקפאים.