עורך דין התחדשות עירונית

עורך דין התחדשות עירונית

פרויקטים של התחדשות עירונית יהיו לרוב מורכבים וארוכים. הדינמיקה בין הדיירים לבין היזם וכן בין הדיירים לבין עצמם עשויה להשתנות בכל עת וישנם אינטרסים שונים ולרוב מנוגדים. על מנת להגיע לעמק השווה ולהוציא את הפרויקט לפועל ללא תקלות ובמהירות האפשרות כדי ששני הצדדים ירוויחו מכך יעשו הצדדים שימוש בשירותיו של עורך דין התחדשות עירונית המתמחה בתחום זה. סביר שהדיירים יזמינו עורך דין מטעמם בעוד את היזם ייצג עורך דין מטעמו. 

שלב ההסכם הראשוני

בשלב הראשון יש לקבל את הסכמתם של הדיירים לפרויקט. בין אם מדובר בפינוי בינוי, תמ”א 38 או פרויקט התחדשות עירונית אחר יש הצורך בהסכמת הדיירים לפרויקט. ההסכמה הראשונית היא החתמה של הדיירים על הכוונה להסכים לפרויקט בבניין שלהם מה שעשוי לגרור מחלוקות בין הדיירים ובין הדיירים ליזם. עורך הדין יקשר בין הצדדים בכדי לגשר על הפערים ולהחתים את הדיירים על הכוונה לערוך את הפרויקט. על פי החוק גם אם יש מיעוט מסוים של דיירים המתנגדים לפרויקט, מרוב מסוים הקבוע בחוק, ניתן לכפות את השיפוצים על הדיירים הסרבנים. 

החוזה הסופי מול הדיירים

לאחר ההסכם הראשוני היזם יפעל להכנת התוכנית האדריכלית והגשת התוכניות לרשויות. ייתכן זמן כדי שיתקבל האישור לתוכניות שכן הוועדה לתכנון ובניה המקומית עשויה לדרוש תיקונים של התוכנית. לאחר קבלת ההיתרים לבנייה ואישור התוכניות של האדריכל, היזם ידע בדיוק כמה דירות חדשות הוא עשוי לבנות ובעזרת שמאי מוסמך גם להעריך את שווי הדירות, ההוצאות וההכנסות מהפרויקט ולהעריך בהתאם את הפיצויים שהוא יכול להעניק לדיירים בהסדרים מולם.

עורך הדין מטעם היזם ינסה להגיע להסדרים מול הדיירים שמצידם יוכלו להגיע עם היזם להסדרים פרטיים או להתנהל מולו כקבוצה עם עורך דין מטעמם ולקבל תנאים שווים וטובים יותר. לאחר החתימה הסופית על החוזה הסופי בין הצדדים היזם יתחיל לבנות את הפרויקט במטרה להשלימו בזמני היעד שקבעו בחוזה.

עורך דין התחדשות עירונית יהיה עורך דין מתחום דיני המקרקעין עם התמחות בתחום ההתחדשות העירונית בפרט. כדאי לבחור בעורך דין עם ניסיון בהתנהלות לצד ו/או מול הדיירים כיוון שלרוב לאלה יש אינטרסים שונים ובקשות שונות ויש הצורך להגיע להסכם טוב לכל הצדדים כדי שכולם ירוויחו ממנו.