עורך דין דיירים

ייצוג דיירים לרוב יהיה שירות הניתן על ידי עורך דין המתמחה בתחום המקרקעין ובמסגרת הליך התחדשות עירונית. במסגרת שכזו יש התקשרות בין היזם/הקבלן לבין הדיירים, כאשר לרוב כל צד ירצה עורך דין שייצג את הצד השני ויחד הם יגיעו להסכמים המגשרים את פערי הרצונות והאפשרויות של שני הצדדים, פתירת סכסוכים והוצאה לפועל של המיזם והשלמתו במהירות האפשרית ובמינימום חוסר נוחות. עורך דין דיירים מקצועי ומנוסה עשוי להיות ההבדל של הדיירים ממיקסום התנאים והנוחות שלהם במהלך המיזם ולאחריו. 

ליווי וייצוג לאורך הפרויקט כולו

במסגרת פרויקט של התחדשות עירונית עשויים להתעורר מחלוקות שונות בין הדיירים לבין עצמם (לא כולם יסכימו לחתום על הפרויקט ו/או להתפנות מהדירה) וכן מחלוקות בין הדיירים לבין היזם/הקבלן. עורך דין דיירים הוא עו”ד המתמחה בדיני מקרקעין עם דגש על התחדשות עירונית ומייצג את הדיירים ואת האינטרסים שלהם תוך כדי ניסיון להתחשב עד כמה שניתן גם בדרישות הקבלן או להתגמש בין לבין. בסופו של דבר חשוב להבהיר לדיירים כי שיתוף הפעולה שלהם, בתנאים המקובלים עליהם כמובן, יעזור להם ליהנות מדירה חדשה/משופצת בבניין חדש או משופץ כאשר ערך הדירה יעלה בצורה משמעותית שגם תטיב עמם. 

עורך הדין ייצג את הדיירים וילווה אותם בכל שלבי הפרויקט:

  • הסכמת הדיירים – עורך הדין ישוחח עם הדיירים בבניין ויפעל להשגת האישורים העקרוניים מכל הדיירים על מנת לקדם את הפרויקט. במידה ויש מיעוט שאינו מסכים, ניתן מרוב מסוים הקבוע בחוק לכפות את השיפוץ על יתר הדיירים.
  • אישורי בנייה – לאחר ההסכמה העקרונית של הדיירים (או הרוב המינימלי הנדרש על פי החוק) היזם יפעל לטובת הוצאת היתרי בנייה מהעירייה. הליך זה עשוי לקחת מספר חודשים לכל הפחות בדרך כלל.
  • חתימה סופית על החוזה – עורך הדין יערוך חוזה בין היזם לדיירים בו יעגן את הדרישות, הבקשות, תאריכי היעד של הפרויקט, מנגנון פיצויים והתחייבויות שונות בין הדיירים ליזם ולהיפך. 

בסיומו של תהליך האישורים וחתימה סופית על החוזה בין הדיירים ליזם ההליך יתחיל. הדיירים יפונו מהדירות בזמן הבניה/השיפוץ והיזם יתחיל לבצע את העבודה עד השלמת הפרויקט וחלוקת מפתח לדיירים.