דרכי התמודדות עם דייר סרבן

תוכן עניינים
דרכי התמודדות עם דייר סרבן

דייר סרבן הוא דייר שמביע את התנגדותו לבניית תמ”א 38, מסרב לחתום לדייר היוזם או לוועד הבניין ובכך עשוי לעכב את הליכי הפרויקט. במידה ומדובר על דייר בודד, ניתן לעבור לסדר היום על התנגדותו ולבצע את התוכנית, אך במידה ו- 60% מהדיירים לא מסכימים מתחילה להיווצר בעיה. על פי חוק, הם הרוב הנדרש לביטול תמ”א 38 לחיזוק המבנה, ואילו 80% מהדיירים הם הרוב הנדרש לביטול תמ”א 38 תל אביב המבוסס על הרס המבנה ופינוי הדיירים למשך 24 חודשים. מתי לפנות לעורך דין תמ״א 38? מה ניתן לעשות כאשר נתקלים בהתנגדויות כאלו ומה קורה בפועל, בדרך כלל, כאשר זה מתרחש?

ההבדל בין דייר אובייקטיבי לדייר המתנגד מטעמים כלכליים

בהתאם לפסיקות קודמות שהתדיינו בנושא, הבדילו רבים מהשופטים בתיקים השונים בין דיירים שההתנגדות שלהם לפרויקט תמ”א 38 היא אובייקטיבית לבין דיירים שההתנגדות שלהם נובעת מהרצון להשיג הטבות כלכליות לעצמם. לדוגמה, יש הבדל בין דייר קשיש עם בעיות תנועה, שטוען כי גם אם תיבנה דירה חדשה ללא ליקווי בנייה, הוא לא יספיק ליהנות ממנה לאורך זמן, אל מול דייר שפשוט מביע סירוב לשם הסירוב, לא מספק הסברים וטוען שזכותו להביע התנגדות לא מנומקת.

התנהגות הקבלן אל מול דייר מתנגד או קבוצת מתנגדים בודדת מתחת ל- 60%

כאמור, קבוצה כזו אינה בעלת רוב חוקי ולכן מותר לבצע את הפרויקט למרות התנגדותה. בפועל, זה לא קורה באופן מידי. דיירים כאלו בהחלט מסוגלים לעכב הוצאה של פרויקט תמ”א 38 תל אביב אל הפועל. בין אם הדייר אובייקטיבי ומספק את סיבותיו להתנגדות ובין אם הדייר שומר זאת לעצמו ומתנגד בלי לספק הסברים, היזם בדרך כלל ילך לקראתו. לא בשל כך שהוא לא יכול לנצח אותו בבית המשפט: ההיפך הוא הנכון, החוק בצד של היזם. הדבר נובע משום שהליך משפטי זו סחבת שעלולה לתקוע עוד יותר את הפרויקט ולעכב משמעותית את לוח הזמנים. לכן, היזם פשוט מספק לדייר המסרב הטבות כלכליות או נדל”ניות על מנת שיביע את הסכמתו לבנייה. בפועל, בעוד אשר קשישים ונכים המתנגדים לפינוי ולבנייה מטעמים אובייקטיביים זוכים לאהדת הדיירים או לפחות להבנה לאור מצבם, דייר לא אובייקטיבי שטוען כי זכותו “לדרוש” יזכה לגינויים מחבריו לבניין וייתכן כי הם יחליטו לגבש מולו תביעה אזרחית מול עורך דין תמ״א 38 על עיכוב הבנייה ועל דרישה לחלוקה כספית בטובין שקיבל מהיזם לפני התהוותה. פנו עוד היום לעורך דין דן גנגינה. 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
אולי יעניין אותך גם:

דברו איתנו

זקוקים לעזרה של עו”ד מומחה בתחום הגבייה? פנו עוד היום לייעוץ משפטי